دانشگاه علوم اسلامی رضوی
منوي اصلي
اطلاعيه هاي مهم
 
 
 معاونت امور دانشجويي و فرهنگي 
 
 

سرپرست معاونت

   

 

حجت الاسلام حسين شريعتي نژاد
 كارشناسي ارشد فلسفه و كلام اسلامي دانشگاه علوم اسلامي رضوي

تلفن:  220 داخلي 05112218990

پست الكترونيكي: 

نشاني: حرم مطهر - دانشگاه علوم اسلامي رضوي - ساختمان شماره 2

 


 

  

اهداف


تربيت محققان، اساتيد و علماي وارسته در رشته‏ هاي مختلف علوم اسلامي و پرورش مبلغان اسلامي با هدف گسترش فرهنگ اسلام و معارف اهل بيت(ع) در داخل و خارج كشور در رأس اهداف دانشگاه علوم اسلامي رضوي قرار دارد. از اين رو، دانشگاه  توجه ويژه ‏اي به مسائل فرهنگي، فكري و اعتقادي طلاب و دانشجويان خود نموده و اقدام به ايجاد اداره فرهنگي و امور دانشجويي جهت نيل به اهداف ذيل كرده است:

 •  گسترش نشاط معنوي، اخلاقي و تربيتي در ميان طلاب، دانشجويان و ساير نيروهاي دانشگاه.

 •  تقويت انگيزه‏ هاي علمي و تحصيلي طلاب و دانشجويان در كنار رشد اخلاقي و تربيتي.

 •  پيدايش و رشد روحيه احساس مسئوليت و اعتماد به نفس در طلاب و دانشجويان.

 •  افزايش دانايي و آگاهي سياسي، اجتماعي، تاريخي و... در طلاب و دانشجويان.

 •  كشف و به كارگيري استعدادها و توانايي ‏هاي طلاب و دانشجويان در زمينه‏ هاي گوناگون نويسندگي، تحقيق و پژوهش، هنرهاي همسو با علوم اسلامي و ديگرفعاليت هاي سازنده.

 •  افزايش نشاط جسمي و روحي جهت پيشگيري از پيدايش تنبلي، كسالت، بي‏حالي و بي‏ حوصلگي و افسردگي.

 •  برنامه‏ ريزي جهت گذران مثبت و سازنده اوقات فراغت طلاب و دانشجويان.

 •  ارائه تسهيلات و خدمات رفاهي مختلف به طلاب و دانشجويان در حد امكانات جهت ايجاد فراغت بيشتر براي تحصيل و انجام فعاليت هاي سازنده.

 •  ايجاد ارتباط و تعامل سودمند ميان طلاب و دانشجويان با مسئولين و استادان دانشگاه.

اهم فعاليتها

 •  برگزاري سخنرانيهاي اخلاقي، اعتقادي، سياسي و اجتماعي ماهيانه و هفته‏ اي با دعوت از شخصيتها و اساتيد حوزه و دانشگاه و برخي از رجال سياسي كشور.

 •  راه‏ اندازي نشريات دانشجويي با ترغيب و تشويق و همت دانشجويان و چاپ و نشر شماره‏ هاي متعددي از دو نشريه دانشجويي" فراسو" و" حديث ايام "در حوزه دفتر فرهنگي و نشريه ‏هاي دانشجويي «زلال وحي»، «گفتمان حقوقي» و «فروغ انديشه» در گروه هاي آموزشي.

 •  تأسيس دفتر مطالعات تاريخ و انديشه سياسي معاصر و برگزاري دوره‏ هاي مختلف فوق برنامه با حضور آقاي دكتر موسي نجفي و استاد حقاني به منظور افزايش دانش تاريخي و سياسي طلاب و دانشجويان علاقمند.

 •  گشايش كانون قرآن و عترت با همكاري دانشجويان جهت ارائه كلاسهاي فوق برنامه با محوريت قرآن و عترت در قالب برگزاري كلاسهاي حفظ، قرائت، تجويد، صوت و لحن و برگزاري مسابقات در رشته ‏هاي مختلف و بسترسازي جهت حضور طلاب و دانشجويان در مسابقات كشوري و ملي در رشته‏ هاي قرآني، نهج‏ البلاغه، صحيفه سجاديه و...

 •  گراميداشت مناسبتهاي مذهبي و ديني و انقلاب اسلامي و دفاع مقدس با برگزاري جلسات و مراسم متناسب با هر مناسبت.

 •  گشايش واحد تربيت بدني جهت برنامه ‏ريزي براي فعاليت ‏هاي ورزشي دانشجويان و برگزاري كلاس هاي فوق برنامه ورزشي در رشته ‏هاي گوناگون تيمي و انفرادي و برگزاري مسابقات در رشته ‏هاي مختلف و حضور تيم‏هاي ورزشي دانشگاه در مسابقات دانشگاهي و استاني.

 •  تشكيل واحد مشاوره دانشجويي جهت ارائه خدمات مشاوره ‏اي به دانشجويان در زمينه‏ هاي تحصيلي، تربيتي، خانواده و...

 •  جذب امتيازها و سهميه‏ هاي دانشجويي از وزارت علوم و مراكز دانشگاهي مانند سهميه ازدواج دانشجويي، سهميه عمره دانشجويي، و اطلاع ‏رساني به دانشجويان و ترغيب آنان جهت مشاركت در مسابقات علمي و فرهنگي كشوري مانند المپيادها، انتخاب دانشجوي نمونه كشوري، مسابقات ملي قرآن دانشجويي و...

 •  ترغيب و تشويق دانشجويان به تشكيل هيأت مذهبي دانشجويي با تلاش خود آنان و حمايت دفتر فرهنگي جهت برگزاري جلسات هفته‏ اي دعا و نيايش و سخنراني و گراميداشت اعياد و وفيات.

 •  تشكيل واحد بسيج طلاب در دانشگاه با هماهنگي با تيپ امام صادق(ع) و حمايت و نظارت دفتر فرهنگي جهت جذب دانشجويان به فعاليت ها و برنامه‏ هاي مختلف بسيج.

 •  گشايش واحد معاينات پزشكي وانجام معاينات پزشكي رايگان در دانشگاه توسط متخصصين داخلي.

 •  برگزاري مراسم  سالانه عمامه ‏گذاري  جهت طلاب ورودي همان سال.

 •  برگزاري اردوهاي دانشجويي كشوري، استاني و شهري در طول سال و در مناسبت هاي مختلف.

 •  جذب مشاركت و همكاري استادان دانشگاه در برنامه‏ ريزي و ارائه ديدگاه ها و نشست هاي صميمي با دانشجويان در حجره‏ ها و سالن هاي دانشگاه.

كارشناسان معاونت امور دانشجويي و فرهنگي 


يكي از مؤثرترين برنامه ‏هاي مفيد جهت كشف و بروز استعدادها، خلاقيتها و تواناييهاي طلاب و دانشجويان در زمينه فعاليتهاي پژوهشي، نوشتاري، اشعار، مقالات و قطعه‏ هاي ادبي آغاز به كار تعدادي از نشريات دانشجويي در سنوات گذشته در گرايش هاي مختلف بوده است. طلاب و دانشجويان علاقه مند به هر موضوع و محوري در يكي از نشريات در قالب نگارش مقاله يا امور فني نشريه همكاري مي ‏نمايند و از اين رهگذر تجربه نگارش مقالات پژوهشي، تحقيقي و مديريت نشريات را كسب مي ‏نمايند. هم اكنون نشريات ذيل كه به شكل فصلنامه چاپ و منتشر مي‏ شود در حال فعاليت است ضمن اين كه برخي از اين نشريات توانسته است در جشنواره‏ هاي نشريات حوزوي و دانشگاهي در سطح كشور رتبه‏ هاي ارزشمندي كسب نمايند.

الف. نشريه دانشجويي فراسو

اين نشريه با نظارت و اشراف مديريت دفتر فرهنگي و امور دانشجويي در زمينه ‏هاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي و تاريخي فعاليت مي‏ نمايد و تاكنون هجده شماره از آن چاپ و بيشتر براي حوزه هاي علميه سطح كشور و برخي از مراكز دانشگاهي ارسال شده است. اين نشريه سال 1380 در جشنواره نشريات دانشجويي كشور بخش معارف، حائز رتبه نخست كشوري شد و غرفه نشريات دانشگاه سال 1382 در نمايشگاه مطبوعات اسلامي شهر قم رتبه نخست اطلاع‏ رساني را احراز نمود، همچنين بهمن 1385 در نمايشگاه نشريات تجربي مشهد كه توسط معاونت فرهنگي شهرداري برگزار گرديد دو مقاله از اين نشريه به عنوان مقالات برتر برگزيده شد.

ب. نشريه دانشجويي قرآني زلال وحي

اين نشريه در زمينه علوم و معارف قرآن كريم و اهل بيت(ع) زير نظر مدير گروه علوم قرآن و حديث دانشگاه فعاليت مي نمايد و تاكنون يازده شماره از آن چاپ و منتشر شده است. يكي از رتبه‏ هاي كشوري اين نشريه كسب رتبه چهارم در يازدهمين نمايشگاه بين ‏المللي قرآن كريم تهران است كه به عنوان چهارمين نشريه برتر قرآني كشور دست يافت و از سوي نهاد مقام معظم رهبري 6 عدد ربع سكه بهار آزادي و تقديرنامه به آن اهدا شد.

پ. نشريه دانشجويي حكمت رضوي

اين نشريه در گذشته با عنوان فروغ انديشه منتشر گرديده و از سال 85 با عنوان جديد حكمت رضوي منشر مي گردد و در زمينه موضوعات فلسفه و كلام اسلامي زير نظر مدير گروه فلسفه و كلام اسلامي فعاليت مي‏ نمايد. تاكنون سيزده شماره از آن چاپ و منتشر شده است.

نشريه دانشجويي گفتمان حقوقي

اين نشريه در زمينه موضوعات حقوقي زير نظر مدير گروه حقوق دانشگاه فعاليت دارد و تاكنون يازده شماره از آن چاپ و منتشر شده است.

نشريه دانشجويي حديث ايام
اين نشريه در زمينه تاريخ و انديشه سياسي معاصر با مديريت واحد فوق برنامه دفتر مطالعات تاريخ و انديشه سياسي دانشگاه و نظارت دفتر فرهنگي و امور دانشجويي، به تازگي فعاليت خود را آغاز نموده و تاكنون سه شماره از آن چاپ و منتشر شده است.